၇၅ ႀကိမ္ေျမာက္ ေရႊကမၻာလုံးဆု (Golden Globe Award) ေပးပြဲ က်င္းပေတာ့မယ္

the-2018-golden-globes-awards-will-be-held-on-january-7
the-2018-golden-globes-awards-will-be-held-on-january-7

[Zawgyi]

၇၅ ႀကိမ္ေျမာက္ ေရႊကမၻာလုံးဆု (Golden Globe Award) ေပးပြဲ က်င္းပေတာ့မယ္

ေရႊကမၻာလုံးဆု (Golden Globe Award) ဆုိတာ ရုပ္ရွင္နဲ႔ ရုပ္သံဇာတ္လမ္းတြဲေတြရဲ႕ က႑အသီးသီးက အသိပညာရွင္၊ အတတ္ပညာရွင္ေတြကုိ ႏွစ္စဥ္ေပးအပ္တာျဖစ္ပါတယ္။ ၂ဝ၁၇ခုႏွစ္အတြက္ အႏုပညာထူးခြ်န္ဆုေတြကုိေတာ့ ကယ္လီဖုိနီးယားျပည္နယ္ (California) Beverly Hills ၿမိဳ႕မွာရွိတဲ့ The Beverly Hilton ဟုိတယ္ႀကီးမွာ ၂ဝ၁၈ခုႏွစ္ ဇန္နဝါရီလ (၇) ရက္ေန႔ (တနဂၤေႏြေန႔) ေဒသစံေတာ္ခ်ိန္ (Pacific Time Zone) ညေန ၅နာရီမွာ စတင္က်င္းပမွာျဖစ္ပါတယ္။

"Mozart in the Jungle" ရုပ္သံဇာတ္လမ္းတြဲဆုရွင္မ်ား
“Mozart in the Jungle” ရုပ္သံဇာတ္လမ္းတြဲဆုရွင္မ်ား

ကယ္လီဖုိနီးယားျပည္နယ္ ေဒသစံေတာ္ခ်ိန္ကုိ ျမန္မာစံေတာ္ခ်ိန္နဲ႔ တြက္ခ်က္ၾကည့္ရင္ တနလၤာေန႔ မနက္ (၇) နာရီခြဲေလာက္မွာ က်င္းပမွာျဖစ္ပါတယ္။ ေအာ္စကာဆု (Academy Awards – Oscars) ၿပီးရင္ အရွိန္အဝါအႀကီးမားဆုံး ဆုေပးပြဲျဖစ္ၿပီး ေရႊကမၻာလုံးဆုရွင္ေတြက ေအာ္စကာဆုရဖုိ႔ အခြင့္အလမ္းပုိမ်ားပါတယ္။ မတူတဲ့အခ်က္က ေရႊကမၻာလုံးဆုေပးပြဲဟာ ရုပ္သံဇာတ္လမ္းတြဲအတြက္ပါ ဆုေပးတာျဖစ္ၿပီး ထုတ္လုပ္သူဆု၊ ဇာတ္ပုိ႔ဆုနဲ႔ ဇာတ္ေဆာင္ဆုေတြကုိလည္း ဟာသ – ဂီတ (Comedy or Musical) နဲ႔ ေမတၱာဘြဲ႕ (Drama) ဆုိၿပီး ခြဲေပးတာျဖစ္ပါတယ္။

HUAWEI Nova 2i
HUAWEI Nova 2i

 HUAWEI Nova 2i အေၾကာင္း အေသးစိတ္သိရွိရန္

အဲဒီေတာ့ အေကာင္းဆုံးအမ်ိဳးသားဇာတ္ေဆာင္ဆု (Golden Globe Award for Best Actor) ဟာ ဟာသ – ဂီတဇာတ္ကားေတြမွ တစ္ေယာက္ေရြးသလုိ ေမတၱာဘြဲ႕ဇာတ္ကားေတြဘက္ကလည္း တစ္ေယာက္ေရြးမွာပါ။

အေမရိကန္ဟာသသရုပ္ေဆာင္ Seth Meyers
အေမရိကန္ဟာသသရုပ္ေဆာင္ Seth Meyers

၇၅ ႀကိမ္ေျမာက္ ေရႊကမၻာလုံးဆုေပးပြဲႀကီးမွာေတာ့ အစီအစဥ္ေၾကညာသူအျဖစ္ အေမရိကန္ဟာသသရုပ္ေဆာင္ Seth Meyers က ပါဝင္မွာျဖစ္ပါတယ္။ ဒီဇင္ဘာလ (၁၁) ရက္ေန႔မွာ ေၾကညာခဲ့တဲ့ ေရႊကမၻာလုံးဆုအတြက္ ဆန္ခါတင္စာရင္းက ေအာက္ပါအတုိင္းျဖစ္ပါတယ္။

Film

Best Motion Picture, Comedy or Musical

  1. Lady Bird
  2. Get Out
  3. I, Tonya
  4. The Disaster Artist
  5. The Greatest Showman
Get Out (2017)
Get Out (2017)

Best Actress in a Motion Picture, Drama

  1. Meryl Streep, The Post
  2. Sally Hawkins, The Shape of Water
  3. Jessica Chastain, Molly’s Game
  4. Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Michelle Williams, All the Money in the World

Best Actress in a Motion Picture, Comedy or Musical

  1. Saoirse Ronan, Lady Bird
  2. Margot Robbie, I, Tonya
  3. Judi Dench, Victoria & Abdul
  4. Emma Stone, Battle of the Sexes
  5. Helen Mirren, The Leisure Seeker
Lady Bird (2017)
Lady Bird (2017)

Best Actor in a Motion Picture, Drama

  1. Gary Oldman, Darkest Hour
  2. Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  3. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  4. Tom Hanks, The Post
  5. Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actor in a Motion Picture, Comedy or Musical

  1. James Franco, The Disaster Artist
  2. Daniel Kaluuya, Get Out
  3. Hugh Jackman, The Greatest Showman
  4. Steve Carell, Battle of the Sexes
  5. Ansel Elgort, Baby Driver
The Shape of Water (2017)
The Shape of Water (2017)

Best Supporting Actress in a Motion Picture

  1. Laurie Metcalf, Lady Bird
  2. Allison Janney, I, Tonya
  3. Mary J. Blige, Mudbound
  4. Octavia Spencer, The Shape of Water
  5. Hong Chau, Downsizing

Best Supporting Actor in a Motion Picture

  1. Armie Hammer, Call Me By Your Name
  2. Richard Jenkins, The Shape of Water
  3. Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  4. Willem Dafoe, The Florida Project
  5. Christopher Plummer, All the Money in the World

Best Director, Motion Picture

  1. Christopher Nolan, Dunkirk
  2. Steven Spielberg, The Post
  3. Guillermo del Toro, The Shape of Water
  4. Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Ridley Scott, All the Money in the World

TV Series

Best TV Series, Drama

  1. The Handmaid’s Tale (Hulu)
  2. Stranger Things (Netflix)
  3. This Is Us (NBC)
  4. Game of Thrones (HBO)
  5. The Crown (Netflix)

Best Actress in a TV Series, Drama

  1. Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  2. Caitriona Balfe, Outlander
  3. Claire Foy, The Crown
  4. Maggie Gyllenhaal, The Deuce
  5. Katherine Langford, 13 Reasons Why
Stranger Things (Netflix)
Stranger Things (Netflix)

Best Actor in a TV Series, Drama

  1. Sterling K. Brown, This Is Us
  2. Freddie Highmore, The Good Doctor
  3. Bob Odenkirk, Better Call Saul
  4. Jason Bateman, Ozark
  5. Liev Schreiber, Ray Donovan

Best TV Series, Musical or Comedy

  1. Will & Grace
  2. Master of None
  3. Black-ish
  4. SMILF
  5. The Marvelous Mrs. Maisel

Best Actress in a TV series, Musical or Comedy

  1. Issa Rae, Insecure
  2. Alison Brie, GLOW
  3. Pamela Adlon, Better Things
  4. Frankie Shaw, SMILF
  5. Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Best Actor in a TV Series, Comedy

  1. Aziz Ansari, Master of None
  2. Anthony Anderson, Black-ish
  3. Eric McCormack, Will & Grace
  4. Kevin Bacon, I Love Dick
  5. William H. Macy, Shameless

Best TV Movie or Limited Series

  1. Big Little Lies (HBO)
  2. Feud: Bette and Joan (FX)
  3. Fargo (FX)
  4. The Sinner (USA)
  5. Top of the Lake: China Girl (SundanceTV)
Feud: Bette and Joan (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)

Best Actress in a TV Movie or Limited Series

  1. Nicole Kidman, Big Little Lies
  2. Reese Witherspoon, Big Little Lies
  3. Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
  4. Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
  5. Jessica Biel, The Sinner

Best Actor in a TV Movie or Limited Series

  1. Robert De Niro, The Wizard of Lies
  2. Ewan McGregor, Fargo
  3. Kyle MacLachlan, Twin Peaks
  4. Geoffrey Rush, Genius
  5. Jude Law, The Young Pope

Best Supporting Actress in a Series, Limited Series or TV Movie

  1. Laura Dern, Big Little Lies
  2. Chrissy Metz, This Is Us
  3. Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
  4. Shailene Woodley, Big Little Lies
  5. Michelle Pfeiffer, Wizard of Lies

Best Supporting Actor in a Series, Limited Series or TV Movie

  1. Alexander Skarsgård, Big Little Lies
  2. David Thewlis, Fargo
  3. Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
  4. David Harbour, Stranger Things
  5. Christian Slater, Mr. Robot

Best Animated Feature Film

  1. Coco
  2. Loving Vincent
  3. The Breadwinner
  4. Ferdinand
  5. The Boss Baby
Coco (2017)
Coco (2017)

Best Screenplay, Motion Picture

  1. Lady Bird (Greta Gerwig)
  2. The Shape of Water (Guillermo del Toro and Vanessa Taylor)
  3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
  4. The Post (Liz Hannah and Josh Singer)
  5. Molly’s Game (Aaron Sorkin)

Best Original Song

  1. “Remember Me,” Coco
  2. “This Is Me,” The Greatest Showman
  3. “Mighty River,” Mudbound
  4. “Home,” Ferdinand
  5. “The Star,” The Star

Best Original Score, Motion Picture

  1. The Shape of Water
  2. Dunkirk
  3. The Post
  4. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Phantom Thread
First They Killed My Father
First They Killed My Father

Best Foreign Language Film

  1. The Square
  2. First They Killed My Father
  3. In the Fade
  4. A Fantastic Woman
  5. Loveless

ေက်ာ္စုိးေအာင္ (အခရာ)

www.akhayar.com

Facebook လူမႈကြန္ရက္ေပၚတြင္တင္ဆက္ေနသည့္ စာမ်က္ႏွာမ်ားတြင္ အခရာမွတင္ဆက္ထားသည့္ ေဆာင္းပါးမ်ား၊ သတင္းမ်ားကို ခြင့္ျပဳခ်က္ တစ္စံုတစ္ရာ ရယူထားျခင္းမရွိဘဲ စီးပြားျဖစ္ ကူးယူသံုးစြဲေနသည္မ်ားကို ေတြ႕ရွိေနရပါသည္။ အခရာစာမ်က္ႏွာအား တစ္ဦးတစ္ေယာက္ခ်င္း ေဝမ်ွသည္ကို အသိအမွတ္ျပဳေက်းဇူးတင္ေသာ္လည္း စီပြားျဖစ္တည္ေထာင္ထားသည့္ စာမ်က္ႏွာမ်ား၊ ဝက္ဘ္ဆုိက္မ်ားတြင္ ကူးယူတင္ဆက္ေနသည္မ်ားကိုမူ ျပင္းထန္စြာကန္႔ကြက္ပါသည္။ သို႕ျဖစ္ပါ၍ အခရာမီဒီယာမွတင္ဆက္ေနသည့္ အေၾကာင္းအရာမ်ားထဲမွ စာသားအခ်ိဳ႕ကုိျဖစ္ေစ ၊ အပုဒ္လိုက္ျဖစ္ေစ ၊ တစ္ပိုဒ္ျခင္းျဖစ္ေစ ကူးယူသံုးစြဲျခင္းမျပဳရန္ႏွင့္ ဆက္လက္ျပဳလုပ္ပါက ခိုးယူသံုးစြဲေနသည့္ စာမ်က္ႏွာမ်ားကို အမည္ႏွင့္တကြ အမ်ားသိေစရန္ေၾကညာသြားမည္ျဖစ္ၿပီး ဥပေဒအရ အေရးယူမည္ျဖစ္ေၾကာင္း သတိေပးေၾကညာအပ္ပါသည္။

[Unicode]

၇၅ ကြိမ်မြောက် ရွှေကမ္ဘာလုံးဆု (Golden Globe Award) ပေးပွဲ ကျင်းပတော့မယ်

ရွှေကမ္ဘာလုံးဆု (Golden Globe Award) ဆိုတာ ရုပ်ရှင်နဲ့ ရုပ်သံဇာတ်လမ်းတွဲတွေရဲ့ ကဏ္ဍအသီးသီးက အသိပညာရှင်၊ အတတ်ပညာရှင်တွေကို နှစ်စဉ်ပေးအပ်တာဖြစ်ပါတယ်။ ၂ဝ၁၇ခုနှစ်အတွက် အနုပညာထူးချွန်ဆုတွေကိုတော့ ကယ်လီဖိုနီးယားပြည်နယ် (California) Beverly Hills မြို့မှာရှိတဲ့ The Beverly Hilton ဟိုတယ်ကြီးမှာ ၂ဝ၁၈ခုနှစ် ဇန်နဝါရီလ (၇) ရက်နေ့ (တနင်္ဂနွေနေ့) ဒေသစံတော်ချိန် (Pacific Time Zone) ညနေ ၅နာရီမှာ စတင်ကျင်းပမှာဖြစ်ပါတယ်။

"Mozart in the Jungle" ရုပ်သံဇာတ်လမ်းတွဲဆုရှင်များ
“Mozart in the Jungle” ရုပ်သံဇာတ်လမ်းတွဲဆုရှင်များ

ကယ်လီဖိုနီးယားပြည်နယ် ဒေသစံတော်ချိန်ကို မြန်မာစံတော်ချိန်နဲ့ တွက်ချက်ကြည့်ရင် တနင်္လာနေ့ မနက် (၇) နာရီခွဲလောက်မှာ ကျင်းပမှာဖြစ်ပါတယ်။ အော်စကာဆု (Academy Awards – Oscars) ပြီးရင် အရှိန်အဝါအကြီးမားဆုံး ဆုပေးပွဲဖြစ်ပြီး ရွှေကမ္ဘာလုံးဆုရှင်တွေက အော်စကာဆုရဖို့ အခွင့်အလမ်းပိုများပါတယ်။ မတူတဲ့အချက်က ရွှေကမ္ဘာလုံးဆုပေးပွဲဟာ ရုပ်သံဇာတ်လမ်းတွဲအတွက်ပါ ဆုပေးတာဖြစ်ပြီး ထုတ်လုပ်သူဆု၊ ဇာတ်ပို့ဆုနဲ့ ဇာတ်ဆောင်ဆုတွေကိုလည်း ဟာသ – ဂီတ (Comedy or Musical) နဲ့ မေတ္တာဘွဲ့ (Drama) ဆိုပြီး ခွဲပေးတာဖြစ်ပါတယ်။

HUAWEI Nova 2i
HUAWEI Nova 2i

 HUAWEI Nova 2i အကြောင်း အသေးစိတ်သိရှိရန်

အဲဒီတော့ အကောင်းဆုံးအမျိုးသားဇာတ်ဆောင်ဆု (Golden Globe Award for Best Actor) ဟာ ဟာသ – ဂီတဇာတ်ကားတွေမှ တစ်ယောက်ရွေးသလို မေတ္တာဘွဲ့ဇာတ်ကားတွေဘက်ကလည်း တစ်ယောက်ရွေးမှာပါ။

အမေရိကန်ဟာသသရုပ်ဆောင် Seth Meyers
အမေရိကန်ဟာသသရုပ်ဆောင် Seth Meyers

၇၅ ကြိမ်မြောက် ရွှေကမ္ဘာလုံးဆုပေးပွဲကြီးမှာတော့ အစီအစဉ်ကြေညာသူအဖြစ် အမေရိကန်ဟာသသရုပ်ဆောင် Seth Meyers က ပါဝင်မှာဖြစ်ပါတယ်။ ဒီဇင်ဘာလ (၁၁) ရက်နေ့မှာ ကြေညာခဲ့တဲ့ ရွှေကမ္ဘာလုံးဆုအတွက် ဆန်ခါတင်စာရင်းက အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်ပါတယ်။

Film

Best Motion Picture, Comedy or Musical

  1. Lady Bird
  2. Get Out
  3. I, Tonya
  4. The Disaster Artist
  5. The Greatest Showman
Get Out (2017)
Get Out (2017)

Best Actress in a Motion Picture, Drama

  1. Meryl Streep, The Post
  2. Sally Hawkins, The Shape of Water
  3. Jessica Chastain, Molly’s Game
  4. Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Michelle Williams, All the Money in the World

Best Actress in a Motion Picture, Comedy or Musical

  1. Saoirse Ronan, Lady Bird
  2. Margot Robbie, I, Tonya
  3. Judi Dench, Victoria & Abdul
  4. Emma Stone, Battle of the Sexes
  5. Helen Mirren, The Leisure Seeker
Lady Bird (2017)
Lady Bird (2017)

Best Actor in a Motion Picture, Drama

  1. Gary Oldman, Darkest Hour
  2. Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  3. Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  4. Tom Hanks, The Post
  5. Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Actor in a Motion Picture, Comedy or Musical

  1. James Franco, The Disaster Artist
  2. Daniel Kaluuya, Get Out
  3. Hugh Jackman, The Greatest Showman
  4. Steve Carell, Battle of the Sexes
  5. Ansel Elgort, Baby Driver
The Shape of Water (2017)
The Shape of Water (2017)

Best Supporting Actress in a Motion Picture

  1. Laurie Metcalf, Lady Bird
  2. Allison Janney, I, Tonya
  3. Mary J. Blige, Mudbound
  4. Octavia Spencer, The Shape of Water
  5. Hong Chau, Downsizing

Best Supporting Actor in a Motion Picture

  1. Armie Hammer, Call Me By Your Name
  2. Richard Jenkins, The Shape of Water
  3. Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  4. Willem Dafoe, The Florida Project
  5. Christopher Plummer, All the Money in the World

Best Director, Motion Picture

  1. Christopher Nolan, Dunkirk
  2. Steven Spielberg, The Post
  3. Guillermo del Toro, The Shape of Water
  4. Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Ridley Scott, All the Money in the World

TV Series

Best TV Series, Drama

  1. The Handmaid’s Tale (Hulu)
  2. Stranger Things (Netflix)
  3. This Is Us (NBC)
  4. Game of Thrones (HBO)
  5. The Crown (Netflix)

Best Actress in a TV Series, Drama

  1. Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  2. Caitriona Balfe, Outlander
  3. Claire Foy, The Crown
  4. Maggie Gyllenhaal, The Deuce
  5. Katherine Langford, 13 Reasons Why
Stranger Things (Netflix)
Stranger Things (Netflix)

Best Actor in a TV Series, Drama

  1. Sterling K. Brown, This Is Us
  2. Freddie Highmore, The Good Doctor
  3. Bob Odenkirk, Better Call Saul
  4. Jason Bateman, Ozark
  5. Liev Schreiber, Ray Donovan

Best TV Series, Musical or Comedy

  1. Will & Grace
  2. Master of None
  3. Black-ish
  4. SMILF
  5. The Marvelous Mrs. Maisel

Best Actress in a TV series, Musical or Comedy

  1. Issa Rae, Insecure
  2. Alison Brie, GLOW
  3. Pamela Adlon, Better Things
  4. Frankie Shaw, SMILF
  5. Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Best Actor in a TV Series, Comedy

  1. Aziz Ansari, Master of None
  2. Anthony Anderson, Black-ish
  3. Eric McCormack, Will & Grace
  4. Kevin Bacon, I Love Dick
  5. William H. Macy, Shameless

Best TV Movie or Limited Series

  1. Big Little Lies (HBO)
  2. Feud: Bette and Joan (FX)
  3. Fargo (FX)
  4. The Sinner (USA)
  5. Top of the Lake: China Girl (SundanceTV)
Feud: Bette and Joan (FX)
Feud: Bette and Joan (FX)

Best Actress in a TV Movie or Limited Series

  1. Nicole Kidman, Big Little Lies
  2. Reese Witherspoon, Big Little Lies
  3. Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
  4. Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
  5. Jessica Biel, The Sinner

Best Actor in a TV Movie or Limited Series

  1. Robert De Niro, The Wizard of Lies
  2. Ewan McGregor, Fargo
  3. Kyle MacLachlan, Twin Peaks
  4. Geoffrey Rush, Genius
  5. Jude Law, The Young Pope

Best Supporting Actress in a Series, Limited Series or TV Movie

  1. Laura Dern, Big Little Lies
  2. Chrissy Metz, This Is Us
  3. Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
  4. Shailene Woodley, Big Little Lies
  5. Michelle Pfeiffer, Wizard of Lies

Best Supporting Actor in a Series, Limited Series or TV Movie

  1. Alexander Skarsgård, Big Little Lies
  2. David Thewlis, Fargo
  3. Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
  4. David Harbour, Stranger Things
  5. Christian Slater, Mr. Robot

Best Animated Feature Film

  1. Coco
  2. Loving Vincent
  3. The Breadwinner
  4. Ferdinand
  5. The Boss Baby
Coco (2017)
Coco (2017)

Best Screenplay, Motion Picture

  1. Lady Bird (Greta Gerwig)
  2. The Shape of Water (Guillermo del Toro and Vanessa Taylor)
  3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
  4. The Post (Liz Hannah and Josh Singer)
  5. Molly’s Game (Aaron Sorkin)

Best Original Song

  1. “Remember Me,” Coco
  2. “This Is Me,” The Greatest Showman
  3. “Mighty River,” Mudbound
  4. “Home,” Ferdinand
  5. “The Star,” The Star

Best Original Score, Motion Picture

  1. The Shape of Water
  2. Dunkirk
  3. The Post
  4. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  5. Phantom Thread
First They Killed My Father
First They Killed My Father

Best Foreign Language Film

  1. The Square
  2. First They Killed My Father
  3. In the Fade
  4. A Fantastic Woman
  5. Loveless

ကျော်စိုးအောင် (အခရာ)

www.akhayar.com

Facebook လူမှုကွန်ရက်ပေါ်တွင်တင်ဆက်နေသည့် စာမျက်နှာများတွင် အခရာမှတင်ဆက်ထားသည့် ဆောင်းပါးများ၊ သတင်းများကို ခွင့်ပြုချက် တစ်စုံတစ်ရာ ရယူထားခြင်းမရှိဘဲ စီးပွားဖြစ် ကူးယူသုံးစွဲနေသည်များကို တွေ့ရှိနေရပါသည်။ အခရာစာမျက်နှာအား တစ်ဦးတစ်ယောက်ချင်း ဝေမျှသည်ကို အသိအမှတ်ပြုကျေးဇူးတင်သော်လည်း စီပွားဖြစ်တည်ထောင်ထားသည့် စာမျက်နှာများ၊ ဝက်ဘ်ဆိုက်များတွင် ကူးယူတင်ဆက်နေသည်များကိုမူ ပြင်းထန်စွာကန့်ကွက်ပါသည်။ သို့ဖြစ်ပါ၍ အခရာမီဒီယာမှတင်ဆက်နေသည့် အကြောင်းအရာများထဲမှ စာသားအချို့ကိုဖြစ်စေ ၊ အပုဒ်လိုက်ဖြစ်စေ ၊ တစ်ပိုဒ်ခြင်းဖြစ်စေ ကူးယူသုံးစွဲခြင်းမပြုရန်နှင့် ဆက်လက်ပြုလုပ်ပါက ခိုးယူသုံးစွဲနေသည့် စာမျက်နှာများကို အမည်နှင့်တကွ အများသိစေရန်ကြေညာသွားမည်ဖြစ်ပြီး ဥပဒေအရ အရေးယူမည်ဖြစ်ကြောင်း သတိပေးကြေညာအပ်ပါသည်။